Grootste objectieve website voor
 complementaire en alternatieve geneeskunde
Beoordeling
Definities
Maatschappij
Kosteneffectief
Science
Onderwijs
Student
Politiek
Gezondheidscolumn
Ziekten
AIDS en HIV
Alzheimer
Angst en Depressie
Artrose
Astma
Beroerte
Burnout
Candida
Cholesterol
Chronische pijn
Crohn
Depressie
Diabetes
Dystrofie
Eczeem
Fibromyalgie
Hartproblemen
Hoge Bloeddruk
Hooikoorts
Kanker
Migraine en hoofdpijn
Multiple sclerose
Parkinson
Prostaatvergroting
Reuma
RSI
Slaapproblemen
Vermoeidheid
Vrouwenziekten
Meest gebruikte behandelwijzen
Acupunctuur
Manuele Therapie
Supplementen
Homeopathie
Fytotherapie
Natuurgeneeswijze
Antroposofie
Andere behandelwijzen
Energetisch
Bioresonantie
Traditioneel
Biologisch
Manipulaties
Lichaamswerk
Meditatie
Hypnose
Yoga
Qigong
Biofeedback
Overige
Boekbespreking
Spreuken
Tegengif
Documenten
TV programma Uitgedokterd
Engish Articles
DISCLAIMER
Home arrow Tegengif arrow Anti-kwakzalvers delven onderspit
Anti-kwakzalvers delven onderspit
Share |
De Amsterdamse huisarts Arie Bos laat in Medisch Contact van begin oktober 2008 haarfijn zien hoe polemisch, ongenuanceerd en intolerant de stellingname van de bestuursleden van de Vereniging tegen de Kwakzalverij is. Zijn betoog is glashelder en transparant, en is het waard om hier letterlijk te citeren: De voorzitter van de Vereniging tegen de Kwakzalverij, de heer Renckens, maakte zich onlangs in Medisch Contact sterk voor een volledig verbod van niet-reguliere geneeskunde - een vorm die wereldwijd wordt aangeduid als complementary and alternative medicine (CAM). Tot nu toe gingen zijn voorstellen niet verder dan een oproep om CAM-artsen op te nemen in een psychiatrische instelling. Zo begon Arie Bos, om daarmee op een humoristische wijze meteen duidelijk te maken hier met een fanaticus zonder weerga van doen te hebben. Bos draagt de vooroordelen die door de Vereniging tegen de kwakzalverij in onze maatschappij in omloop gebracht worden, echter op overtuigende wijze een voor een ten grave. Vooroordelen als :CAM zou valse hoop bieden, alleen maar berusten op het placebo-effect en bovendien gevaarlijk zijn. 

Waarom deze visie van Renckens c.s.? Omdat de CAM-artsen valse hoop zouden bieden volgens Renckens. Arie Bos geeft aan dat dit op zich al een controversieel onderwerp is, omdat het  bieden van ongefundeerde hoop voortdurend en overal in de reguliere geneeskunde gebeurt. Hij noemt daarbij slechts als voorbeeld de arts die cholesterolremmers voorschrijft. Die reguliere arts belooft op die wijze, gesteund door de informatie van de farmaceutische industrie, dat bij het gebruik van  cholesterolverlagers zijn patiënten 36 procent minder kans lopen op hart- en vaatziekten.  

Bos stelt dan: "Maar om voor één patiënt deze belofte in te lossen, moeten 91 patiënten hiermee 3,5 jaar lang worden behandeld. Die 90 anderen slikken de statine voor niets en ondervinden mogelijk last van de bijwerkingen."

Zo prikt Arie Bos alle vooroordelen grondig door van de 'tegenpartij', en hij zegt vervolgens:

"Leden van de Vereniging tegen de Kwakzalverij suggereren zo ongeveer dat goede bedside manners binnen de CAM-geneeskunde berusten op hetzelfde talent dat een oplichter succesvol maakt. Maar zou het misschien iets met de inhoud van het vak te maken kunnen hebben? "

Nadat Arie Bos vervolgens op de bewijskracht van geneeskunde ingegaan is, en ook daar overwint, steunend op zijn gedegen kennis van de medische literatuur (!), eindigt hij met:

"Je ziet het wel vaker. Ideologieën die in hun puristische ijver voor een betere wereld nog maar één doelstelling overhouden: het verbieden of monddood maken van andersdenkenden."

Samenvatting

- Leden van de Vereniging tegen de Kwakzalverij gebruiken slechts ideologische, en dus niet valide, argumenten in hun requisitoir om de niet-reguliere geneeskunst te verbieden.

- Niet-reguliere geneeskunde zou, zo wordt steeds beweerd, gevaarlijk zijn. Maar iatrogene schade is veel vaker het gevolg van reguliere interventies.

- Daarnaast zouden niet-regulier werkende artsen de patiënt veel aandacht geven en daarmee een groot placebo-effect bewerkstelligen. 

Bron: Arie Bos. Puristische ijver. Medisch Contact 2008: Pagina: 1642-1643 

 

 

Share |

Commentaar
Schrijf commentaar
Naam:
Onderwerp:
Security Image

Powered by JoomlaCommentCopyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.Homepage: http://cavo.co.nr/

StevenC - Goed artikel 03-10-2008 08:35:45
Goed artikel, hebben ALLE tweede kamerleden nu van deze artikel kennisgenomen???
 
© Copyright 2012 Stichting voor innovatief onderzoek en onderwijs
van complementaire behandelwijzen. Alle rechten voorbehouden.